Aleksandar osvojio drugu nagradu na Makfestu sa pesmom "Imav se"

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

ALEKSANDAR BELOV VEROVATNO IDE NA EVROVIZIJU

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Ići dole  Poruka [Strana 2 od 3]

liljanam

liljanam
Administrator foruma
Administrator foruma
Da ne prenosim sve, ovde je link na informacije koji su ucesnici pretstojeceg makedonskog izbora pesme evrovizije.

Ti peam pesna nece biti medju njima, a Aleksandar peva pesmu Zastani, solzi izbrisi (stani, obrisi suze) od autora Grigor Koprov (za one koje neznaju, a cisto sumnjam da ima takve Smile, Grigor Koprov je autor pesme Usni na usni, Sonce vo tvojte rusi kosi, Vo kosi da ti spijam...)


_________________
http://www.zenskaakcija.org.mk

marka

marka
Urednik
Urednik
Video zapis o problemu nastupa Aleksa na Eurosongu.
http://www.exclusive.com.mk/article_item.asp?artid=11363

http://www.aleksandarnovanada.forumsr.com

olja

olja
Administrator foruma
Administrator foruma
hvala na infu i videu bigkiss


_________________
Sjecanja vjetar mi nosi
samo sjecanja,
a ja se nadam duso
da ce mi i tebe donjeti,
ponovo u moj zagrljaj...

Otkada si otisao, ne spavam nocima....Rada

Rada
Administrator foruma
Administrator foruma
Hvala vam mnogo na info.,eh da naravno da znamo da je Grigor Koprov pisao najlepše i najbolje pjesme za Tošicu give_heart


_________________
Sam ponekogaš se prašuvam
kazna ili dar e ljubovta
ušte si mi ti inspiracija
štom oči otvoram
znaj te baram pak...
....iskradi se i dojdi bez znak
premolči se,izbriši trag
ponesi se i dobro i zlo
i ruža bez list za kraj...
http://tosebigking.yourme.net/forum.htm

marka

marka
Urednik
Urednik
ПО НЕКОЛКУДНЕВНИТЕ ПРЕГОВАРАЊА
Александар, сепак, ќе пее песна од Копров

Популарниот пејач Александар Белов на Изборот на песна за Евровизија, најверојатно, ќе ја отпее темата „Застани, солзи избриши“. Григор Копров е композитор и автор на стиховите, а Владимир Дојчиновски го направи аранжманот за оваа песна, која е во брз ритам. Копров ја направил композицијата за Белов по нарачка на Марина Туцаковиќ, уште додека таа беше во улога на членка на жирито на „Операција триумф“ и побарала од него да напише песна за младата ѕвезда во подем. Иако прво беше решено Белов да настапи со „Ти пеам песна“ на авторот Кире Костов и на текстописецот Миодраг Врчаковски, менаџерот Драган Пешиќ-Пеле, кој ја откупил песната од авторите, завчера, дефинитивно, ја повлекол од листата на фестивалот, кој ќе се одржи на 18, 19 и на 20 февруари. Пешиќ не успеал да се договори со „Емоушн“ да му биде надоместено што претходно ја откупил песната од авторите. - Многу ми е жал што не успеавме да постигнеме договор меѓу мене, како директор на агенцијата „Балканс артс“ и, во случајов, и сопственик на песната „Ти пеам песна“, и продукцијата „Емоушн“ од Белград, која стои зад Александар како учесник на „Операција триумф“. Миленикот на македонската публика, младиот Александар Белов, нема да ја пее наведената песна на Изборот на песна за Евровизија. Оваа изјава ја давам пред јавноста за да се избегнат сите можни шпекулации, кои би влијаеле врз настапот на Александар на претстојниот натпревар, со најдобри желби за успех и за победа на престижниот фестивал, на кој Белов ќе учествува, но со друга песна - изјави Драган Пешиќ.
Александар, пак, познат како постојан фаворит на публиката на „Операција триумф“, е прилично скромен во врска со своите очекувања. Негова голема желба отсекогаш било да се појави на овој фестивал и пред македонската публика да се покаже во најдобро светло. Во врска со евентуалната победа, тој вели: - И во „Операција триумф“ бев фаворит, па не победив. Не сакам да се оптоварувам со тоа. Иако, навистина, би било убаво ние неколкумина од „Операција триумф“ да одиме во Москва, да изнајмиме куќа и да живееме заедно и таму - вели пејачот алудирајќи на можноста и неговите колеги од куќата да победат на националните избори на кои ќе учествуваат во Србија и во Хрватска.
Тој неколку дена престојуваше во Белград каде што снимаше песна за првата компилација на студентите на „Операција триумф“.
Во врска со споредбите со Тоше Проески, Белов за српскиот весник „Блиц“ истакна дека е среќен што во Македонија го препознаваат само како Александар Белов, а не како копија на Тоше, и нагласува дека го познавал Тоше, кој, според него, е еден единствен и незаменлив. - Секако дека сакам да го постигнам тоа што го постигна Тоше, но никој не може да го замени. Можам да одам по неговиот пат, но тој ќе остане единствен човек што успеа да го обедини цел Балкан. Тоше е незаменлив. Го почитувам, ја слушам неговата музика, никој не може да биде како него. Го запознав преку пријател на татко ми. Тој дојде во Неготино и ми беше многу мило што го запознав. Тогаш не се занимавав со музика. Се слушнавме неколкупати по телефон, тој ми оставаше карти за концерти. Пред почетокот на „Операција триумф“ собрав храброст со семејството да одам на неговиот гроб. Тоа е судбина и морам да прифатам дека повеќе го нема - рече Александар.

www.vreme.com.mk

http://www.aleksandarnovanada.forumsr.com

liljanam

liljanam
Administrator foruma
Administrator foruma
Marka, hvala ti puno flovers

Iskreno nikad mi nece biti jasne one estradne igrice pozadi zatvorene vrate


_________________
http://www.zenskaakcija.org.mk

sabrina

sabrina
Aktivni član
Aktivni član
samo da znate,ide s pjesmom Grigora Koprova "zastani,solzi izbrisi",a ne "ti peam pesna" od Kirte KOstova...........ma svejedno je............bitno je da pobjedi.........te sakam:-).......puno srece......heart

http://trijumfshow.blogger.ba

nocni leptir

avatar
Aktivni član
Aktivni član
Da li ste preslusali refren Aleksandrove pesme.Necu da budem negativna ali sam
ocekivala mnogo vise.Nemogu da kazem da sam totalno razocarana jer ce ta pesmica svakako biti hit na radio stanicam,samim tim sto je peva Alex,ali za evroviziju je nekako suvise obicna...bar po onome sto smo imali priliku cuti-daj boze da ja gresim.
Nazalost procice jos dosta vremena dok oni budu mogli sami birati sta ce pevati,ovako je cuti i trpi.
Svejedno puno srece Aleksandru,navijacemo za njega a ako ode u Moskvu i glasati za Makedoniju. mk

http://www.aleksandar-novanada.nice-forums.net

liljanam

liljanam
Administrator foruma
Administrator foruma
I meni to sto sam cula zvuci malo bledo, ali nadam se da ce pesma u celini biti malo bolja nego sto nam se sada cini. Nadam se Smile


_________________
http://www.zenskaakcija.org.mk

AleksandreVolimTe

AleksandreVolimTe
Član Alex team
Član Alex team
i ja se nadam...mogli su mu napisati puno bolju pjesmu...mogao bi on to...ali nema veze...neka bar učestvuje...polako, nikud se nikom ne žuri, tek počinje sa svojom karijerom...i ovo da sad mu je veliku uspjeh

http://www.tose.bloger.hr

Rada

Rada
Administrator foruma
Administrator foruma
Slažem se ....mogli su i nešto bolje napisati,ali u nadi je spas....a ja se iskreno nadam da će ovo bolje zvučati,mada opet kad sam poslušala i ostale učesnike...moram reći da su mi se tri pjesme svidjele,Aleksandrova,Kristijanova i od Nade (zaboravila sam kako se preziva)...ostalo mi je onako pomalo blijedo...aa da zaboravila sam spomenuti Vlatka Ilievskog i Lozanovskog,njihove pjesme nisu loše... :tamburica:


_________________
Sam ponekogaš se prašuvam
kazna ili dar e ljubovta
ušte si mi ti inspiracija
štom oči otvoram
znaj te baram pak...
....iskradi se i dojdi bez znak
premolči se,izbriši trag
ponesi se i dobro i zlo
i ruža bez list za kraj...
http://tosebigking.yourme.net/forum.htm

Admin

Admin
Administrator foruma
Administrator foruma
Meni je pesmica ok,naravno da cemo navijati za Alexa i to svim srcem!!!


_________________
Danas i sutra i za deset godina
Kad se jedva I setis moga imena
Ja bicu tu, k’o dobri duh
Da te samo posetim
Ima neko, ko jos voli te
Da te podsetim

Ja cu uvek da ti cuvam ledja
Uvek i kad nevidis mi lik
Ja cu biti tvoj andjeo cuvar
Tvoj zastitnik


www.sonjabakic.motionsforum.com
www.igorcukrov.express-forum.net
http://tosebigking.yourme.net

liljanam

liljanam
Administrator foruma
Administrator foruma
AleksandreVolimTe ::i ja se nadam...mogli su mu napisati puno bolju pjesmu...mogao bi on to...ali nema veze...neka bar učestvuje...polako, nikud se nikom ne žuri, tek počinje sa svojom karijerom...i ovo da sad mu je veliku uspjeh

pa i napisali su mu bolju pesmu, onu koju je on izabrao
Ali sudbina Sad

Ma bice ok i ovo. nismo je jos culi celu


_________________
http://www.zenskaakcija.org.mk

Maricc@

Maricc@
Urednik
Urednik
Ma bice sve ok,ja verujem u Alexsandra :flover:


_________________
Sacuvaj tajnu, ljubavi moja
nikom ne reci u teskom trenu
zasto je covek bez reci poso
ostavio uplakanu zenu...?
http://www.tosebigking.yourme.net

AleksandreVolimTe

AleksandreVolimTe
Član Alex team
Član Alex team
ma naravo, kažem, tek je na početku karijere...

http://www.tose.bloger.hr

liljanam

liljanam
Administrator foruma
Administrator foruma
Sve dok verujemo u Aleksandra, sve ce biti ok
A mi verujemo u njega :Bravooooooooo:


_________________
http://www.zenskaakcija.org.mk

nocni leptir

avatar
Aktivni član
Aktivni član
Naravno da verujemo u njega.

Najbitnije je da pesmu dobro otpeva i da on sam bude zadovoljan svojim nastupom.

A sto se mene licno tice,meni ce svaka njegova pesma biti hit.

http://www.aleksandar-novanada.nice-forums.net

nocni leptir

avatar
Aktivni član
Aktivni član
Nasla sam stih jedne pesme,nemam pojma cija je ali me stihovi podsecaju na Alexa.


Ne veruj
kad kazu da sam tih.
Da ne jeci pesma moja
i moj stih.
Ne leze im moje rime.
Kriv sam
jer sam bolji od njih.

http://www.aleksandar-novanada.nice-forums.net

marka

marka
Urednik
Urednik
13. февруари 2009.

Евровизиска журка за паметење

Синоќа,
во весела и славеничка атмосфера во скопскиот клуб Хард Рок се одржа
Евровизиска журка, во организација на евровизиските фанови ОГАЕ
Македонија. Присуствуваа речиси сите пејачи кои следниот викенд
ќе ги видиме на сцената на домашниот евровизиски избор Скопје 2009, а
некои и запеаја.

Многу од пејачите ги пееа познатите
евровизиски хитови. Така Калиопи ја пееше Марија Магдалена, Андријана
Јаневска - Молитва, Верица Пандиловска – Ватерло..., а пееа и Наде, Ана
Симоновска, Дејан Трифуновски, Јане Дулимагловски, Костадин Папа, Филип
Јордановски, Амир Ибраимовски...

Наум Петрески на забавата
пристигна со двете ќерки, а пристигнувањето на новиот поп-идол
Александар Белов, некаде пред полноќ, предизвика големи овации и
возбуда кај неговите обожавателки, што само го потврди фактот колку е
обожаван кај помладата генерација, која беше и најбројна во преполниот
клуб.

http://www.aleksandarnovanada.forumsr.com

Rada

Rada
Administrator foruma
Administrator foruma
Hvala puno...eh da sam barem bila tamo da vidim Alexa give_heart


_________________
Sam ponekogaš se prašuvam
kazna ili dar e ljubovta
ušte si mi ti inspiracija
štom oči otvoram
znaj te baram pak...
....iskradi se i dojdi bez znak
premolči se,izbriši trag
ponesi se i dobro i zlo
i ruža bez list za kraj...
http://tosebigking.yourme.net/forum.htm

liljanam

liljanam
Administrator foruma
Administrator foruma
Ве потсетуваме дека вечерва (сабота, 21-ви февруари) е големото финале на домашниот Евросонг. Настапуваат вкупно 16 изведувачи. Изборот го отвора Влатко Илиевски, Ристо Самарџиев & Зоран Џорлев се 3-ти по ред, потоа Александар Белов (5-ти), Next Time (6-ти), Рок Агресори (7-ми), Верче Пандиловска (8-ма), Даниел (9-ти), Проект Македонија (10-ти), Калиопи & Наум (11-ти), Костадин Папа (12-ти), Влатко Лозаноски (13-ти)!

Честа да ја затвори манифестацијата му припадна на Кристијан, кој ќе настапи 16-ти!


_________________
http://www.zenskaakcija.org.mk

AleksandreVolimTe

AleksandreVolimTe
Član Alex team
Član Alex team
prijevod...samo na latinicu-makedonski!

Ve potsetuvame deka večerva (sabota, 21-vi fevruari) e golemoto finale na domašniot Evrosong. Nastapuvaat vkupno 16 izveduvači. Izborot go otvora Vlatko Ilievski, Risto Samardžiev & Zoran Džorlev se 3-ti po red, potoa Aleksandar Belov (5-ti), Next Time (6-ti), Rok Agresori (7-mi), Verče Pandilovska (8-ma), Daniel (9-ti), Proekt Makedonija (10-ti), Kaliopi & Naum (11-ti), Kostadin Papa (12-ti), Vlatko Lozanoski (13-ti)!

Česta da ja zatvori manifestacijata mu pripadna na Kristijan, koj ќe nastapi 16-ti!

http://www.tose.bloger.hr

Sanj4i

Sanj4i
Helper
Helper
ALEKSNDAR TREBASE DA POBEDI NA IZBOROT NA PESNA ZA EVROVIZIJA,NO NE E VAZNO DALI POBEDIL ILI NE VAZNO E STO NEGOVATA PESNA KE BIDE HIT.

http://WWW.MMM.COM.MK

AleksandreVolimTe

AleksandreVolimTe
Član Alex team
Član Alex team
ni ja ne sumnjam da će njegova pjesma svejedno biti hit!!!!

http://www.tose.bloger.hr

hrvatica_voli_makedonca89

hrvatica_voli_makedonca89
Član Alex team
Član Alex team
vec je hit Smile
bigkiss

http://www.operacijatrijumf.net/forum/index.php?board=28.0

Sponsored content


Nazad na vrh  Poruka [Strana 2 od 3]

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu

Copyright ©Aleksandar Belov | Design by:Vesna | Hosted by: Forumotion

Free forum | © PunBB | Besplatan Forum međusobnog pomaganja | Signalizirajte zloupotrebu | Posedujte besplatan blog